معادن سنگان در میان ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان          -          سنگ آهن کردستان خام فروشی نمی شود          -          افزایش قیمت سنگ آهن تولید کننده را از صادرات محروم می‌کند          -          قیمت همه چیز جهانی شده ؛ جز سنگ آهن          -          لزوم تاثیر تفاوت قیمت سنگ آهن داخلی با بازارهای جهانی در قیمت‌گذاری محصولات          -          کنترل نرخ سنگ‌آهن به سود زنجیره          -          عوارض صادرات مواد معدنی منتفی شد          -          پنجمین کنگره جهانی آهن اسفنجی و گندله برگزار می‌شود+جزئیات          -          صادر کنندگان مواد معدنی خام موظف به پرداخت مالیات هستند           -          رشد 26 درصدي توليد کنسانتره سنگ آهن          -          

روش هاي فرآوری سنگ آهن (6)


    باز کردن معادن روباز :
   هر چند روش استخراج معادن روباز به پلکاني منحصر مي شود ولي شيوه هاي باز کردن آن ، طرز ايجاد پله ، تعداد پله و ابعاد آن متفاوت است .
   اهم شرايط و عواملي که بايستي قبل از طرح باز کردن مورد مطالعه قرار گيرد به شرح زير مي باشد .

  
 
نمايي از يک معدن روباز که به روش پلکاني استخراج مي شود
     1- شکل و ابعاد کانسار توپوگرافي سطح زمين
   2- شيب کانسار
   3- وضع چين خوردگي وگسل ها
   4- خواص مکانيکي و فيزيکي کانسار و سنگ هاي جانبي و خاک ها
   5- وجود و عدم آب
   6- راه سازي ، و ارتباط معدن به شبکه راه ها

    البته امکان بررسي کليه نکات هميشه ميسر نيست و فقط مواردي که اکتشاف به طور کامل باشد مي توان معدن را مطابق اصول و به طور کلاسيک باز کرد. در عمل معادن روباز نيز مانند بسياري از معادن زيرزميني در حين استخراج اکتشاف مي شوند . و اغلب پس از مدتي مجدداً طرح مورد تجديد نظر قرار گرفته و در صورت لزوم تغييراتي به آن داده مي شود.

     اثر توپوگرافي و طرز قرار گرفتن کانسار در سطوح :
   چنانچه کانسار در سطح زمين قرار گرفته باشد و توپوگرافي کانسار به شکل کوه يا تپه باشد استخراج پلکاني به صورتي انجام مي گيرد که پله ها با پيشرفت استخراج به يکديگر نزديک مي شوند.چنانچه ماده معدني در دشت قرار گرفته باشد و خاکبرداري باطله لازم نباشد استخراج از ابتدا در ماده معدني انجام مي گيرد . شکل گودال در اين حالت از شکل کانسار تبعيت مي کند. گاهي دايره اي و گاهي دراز به صورت ترانشه در مي آيد .
 
    باطله برداري :
   استخراج و جابه جا کردن خاک ها و سنگ ها باطله را باطله برداري مي گويند . تقريباً در اغلب موارد کانسارهايي که به صورت روباز استخراج مي شوند همراه با مقدراي خاکبرداري اند . سن ها و خاک هاي باطله که به صورت کلي بر روي ماده معدني قرار دارند عبارتند از :

   
نمايي از باطله برداري در معدن
     1-پوشش سطحي کانسار
   2-سنگهاي جانبي ماده معدني که در استخراج جابجا مي شوند.
   روش هاي مکانيکي باطله برداري به طور کلي با روش هاي مکانيکي استخراج کانه تفاوت چنداني ندارد و به سختي سنگ بستگي دارد.


    براي استخراج معادن آهن از جمله روش هاي كه استفاده مي شود روش كلاسيك روباز است . در اين روش با احداث چندين پله در باطله و ماده معدني،به ماده معدني دسترسي مي يابند و آنرا استخراج مي كنند. تصوير افقي پله ها معمولاً دايره يا بيضي است و پله هاي مختلف به وسيله جاده مورب به يكديگر ارتباط دارند. باطله و مواد معدني، معمولاً به داخل كاميون ها ويژه تخليه مي شود.

 
نمايي از معدن چغارت که به صورت پلکاني استخراج مي شود

     و اين كاميون ها، پس از عبور از پله ها تحتاني ، به وسيله جاده مورب به پله هاي بالاتر راه مي يابد و عمل به همين ترتيب ادامه يابد تا به سطح زمين برسد. بديهي است بسته به موقعيت و مشخصات معدن، از وسايل حمل و نقل ديگر نيز استفاده مي شود.
   روش كلاسيك روباز در مورد كانسارهاي تك لايه اي، چند لايه اي ، و تودهاي تا حدودي متفاوت است كه به شرح آن مي پردازيم.

    كانسارهاي تك لايه :
   اين روش در مورد كانسارهاي تك لايه اي شكل شيبدار بكار مي رود. بسته به ضخامت لايه و باطله، يك با چند پله در مواد باطله و ماده معدني احداث مي شود به گونه اي كه پله هاي باطله به اندازه كافي جلوتر از پله هاي ماده معدني باشد. پس از آماده شدن معدن پشروي پله ها به موازات هم صورت مي گيرد. در شروع كار، از محدوده معيني از معدن - كه وسعت آن براي انجام عمليات بعدي كافي باشد- باطله برداري مي شود

     باطله حاصل از اين محدوده، در نزديكترين محل گود ممكن ريخته شده و در صورت لزوم محل باسازي مي شود. پس از آماده شدن اين قسمت استخراج آن آغاز مي شود و پس از اينكه به اندازه كافي فضاي خالي به دست آمد، باطله برداري قسمت هاي ديگر شروع مي شود. و باطله آنها را در محل استخراج شده مي ريزند. در اين روش استخراج، استفاده از بيل مكانيكي بسيار متداول است و علاوه بر آن از اسكريپر نيز استفاده مي شود.

    كانسارهاي چند لايه
   در مواردي كه كانسار مركب از چند لايه شيبدار باشد، در مورد هر لايه، پله جداگانه اي احداث مي شود. پس از آنكه پله مربوط به پايين ترين لايه آماده شد عمليات استخراجي آغاز مي شود. بديهي است پله هاي باطله برداري زيادتر مي شود به هر حال عمليات استخراجي تا آنجا ادامه مي يابد كه با توجه به نسبت خاكبرداري، استخراج ماده معدني مقرون به صرفه باشد.

   
 
نمايي از يک کانسار چند لايه


    كانسارهاي توده اي :
   روش كلاسيك روباز ، عمدتاً براي استخراج كانسارهاي تودهاي به ويژه آهن و مس به كار ميرود. در مواردي كه كانسار به صورت تودهاي با ابعاد كما بيش مساوي و ضخامت مواد پوشاننده آن كم باشد و يا در مورد كانسارهاي تودهاي با گسترش وسيع ولو اينكه در عمق قرار داشته باشد روش كلاسيك روباز بسيار مناسب است.

 
نمايي از يک کانسار توده اي

      براي استخراج اين نوع كانسارها در مرحله اول از سطح زمين يك ترانشه مورب تا عمق اولين پله طراحي شده حفر و باطله برادري از پله اول آغاز مي شود. پس از اينكه پله اول در اثر باطله برداري به اندازه كافي وسيع شد از كف اين پله ترانشه مورب جديدي به سمت پايين حفر مي شود تا به كف طراحي شده پله دوم برسد و بدين ترتيب باطله برداري از پله دوم نيز آغاز مي شود.
   بسته به ضخامت باطله و ماده معدني، عمل حفر ترانشه مورب و رسيدن به كف پله هاي پايين تر ادامه مي يابد و بدين ترتيب طبقات مختلف معدن آماده مي شود و اين عمل مادامي كه نسبت خاكبرداري در حد مجاز و معدن اقتصادي است ادامه مي يابد.

صفحه  6
صفحه    1         3      4      5     6    

منبع : پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور


پرده زبرا يو پي اس چاپ آنلاين لباسشویی